Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eduardo Larraín Córdovez

Deceased

Bishop Emeritus of Rancagua

Titular Bishop of Vegesela in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
7 May 1890BornSan Bernardo
4 May 191322.9Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
9 Jul 193848.1AppointedBishop of Rancagua, Chile
21 Sep 193848.3Ordained BishopBishop of Rancagua, Chile
2 Feb 197079.7RetiredBishop of Rancagua, Chile
2 Feb 197079.7AppointedTitular Bishop of Vegesela in Numidia
20 Oct 197080.4DiedBishop Emeritus of Rancagua, Chile

MicroData Summary for Eduardo Larraín Córdovez:
Bishop Eduardo Larraín Córdovez (born , died ) Bishop Emeritus of Rancagua

  • a priest for 57.4 years
  • a bishop for 32.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015