Catholic-Hierarchy DC

Johann Baptist Rudolph Cardinal Kutschker

Deceased

Archbishop of Wien {Vienna}

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio


Events

DateAgeEventTitle
11 Apr 1810BornWiese
21 Apr 183323.0Ordained PriestPriest of Olomouc, Czech Republic
7 Apr 186252.0AppointedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria
7 Apr 186252.0AppointedTitular Bishop of Carrhae
11 May 186252.1Ordained BishopTitular Bishop of Carrhae
12 Jan 187665.8SelectedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
3 Apr 187666.0ConfirmedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
30 Apr 187666.1InstalledArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
22 Jun 187767.2Elevated to Cardinal
25 Jun 187767.2AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
27 Jan 188170.8DiedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Johann Baptist Rudolph Kutschker:
Cardinal Johann Baptist Rudolph Kutschker (born , died ) Archbishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 18.7 years
  • a cardinal for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 184, and Page 590
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013