Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dominique Hoàng-van-Doàn, O.P. †

Deceased

Bishop of Qui Nhơn, Viet Nam


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1912Born
24 Dec 193927.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
12 Mar 195037.3AppointedVicar Apostolic of Bac Ninh, Viet Nam
12 Mar 195037.3AppointedTitular Bishop of Saccaea
3 Sep 195037.8Ordained BishopTitular Bishop of Saccaea
1955²42.1ResignedVicar Apostolic of Bac Ninh, Viet Nam
18 Jan 196350.2AppointedBishop of Qui Nhơn, Viet Nam
20 May 197461.5DiedBishop of Qui Nhơn, Viet Nam

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Dominique Hoàng-van-Doàn
Bishop Dominique Hoàng-van-Doàn O.P. (born , died ) Bishop of Qui Nhơn

EventPlace
Birth PlaceThôn-Dông

  • a priest for 34.4 years
  • a bishop for 23.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast