Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paschalis Soedita Hardjasoemarta, M.S.C. †

Deceased

Bishop of Purwokerto


Events

DateAgeEventTitle
31 Mar 1929BornWonosobo
2 Sep 195627.4Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
17 Dec 197344.7AppointedBishop of Purwokerto, Indonesia
6 Mar 197444.9Ordained BishopBishop of Purwokerto, Indonesia
23 May 199970.1DiedBishop of Purwokerto, Indonesia

MicroData Summary for Paschalis Soedita Hardjasoemarta:
Bishop Paschalis Soedita Hardjasoemarta M.S.C. (born , died ) Bishop of Purwokerto

  • a priest for 42.7 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013