Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules Halbert, S.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu

Titular Bishop of Archela´s


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1886BornLandreau, France
29 Jun 191125.4Ordained PriestPriest
11 Jul 193953.4AppointedVicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)
11 Jul 193953.4AppointedTitular Bishop of Archela´s
10 Dec 193953.8Ordained BishopTitular Bishop of Archela´s
Dec 1954³68.8ResignedVicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)
4 Feb 195569.0DiedVicar Apostolic Emeritus of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Jules Halbert:
Bishop Jules Halbert S.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}

  • a priest for 43.6 years
  • a bishop for 15.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • ob/r: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1939, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013