Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johánnes Gunnarsson, S.M.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Iceland {Islanda}

Titular Bishop of Hólar


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1897BornReykjavik
14 Jun 192426.9Ordained PriestPriest of Missionaries of the Company of Mary
23 Feb 194244.6AppointedVicar Apostolic of Iceland {Islanda}
23 Feb 194244.6AppointedTitular Bishop of Hólar
7 Jul 194345.9Ordained BishopTitular Bishop of Hólar
14 Oct 196770.2ResignedVicar Apostolic of Iceland {Islanda}
17 Jun 197274.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Iceland {Islanda}

MicroData Summary for Johánnes Gunnarsson:
Bishop Johánnes Gunnarsson S.M.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Iceland {Islanda}

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013