Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mariano Gavasci, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Norcia, Italy

Titular Archbishop of Scythopolis


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1828Born
1845¹16.2ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
31 Aug 185122.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
23 Jun 189061.7AppointedBishop of Norcia, Italy
3 Aug 189061.8Ordained BishopBishop of Norcia, Italy
18 Mar 189566.5ResignedBishop of Norcia, Italy
18 Mar 189566.5AppointedTitular Archbishop of Scythopolis
9 Feb 189970.4DiedBishop Emeritus of Norcia, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Mariano Gavasci
Archbishop Mariano Gavasci O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Norcia

EventPlace
Birth PlaceCivitanova, Archdiocese of Fermo
Ordained BishopFermo, Archdiocese of Fermo

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 8.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 421, and Page 506
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1890, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 29 May 2017