Catholic-Hierarchy DC

Girolamo Cardinal Gastaldi

Deceased

Archbishop of Benevento

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
1616BornTaggia
12 Jun 167357.4Elevated to Cardinal
17 Jul 167357.5InstalledCardinal-Priest of Santa Pudenziana
13 Sep 167761.7AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
19 Feb 168064.1AppointedArchbishop of Benevento, Italy
8 Apr 168569.3DiedArchbishop of Benevento, Italy

MicroData Summary for Girolamo Gastaldi:
Cardinal Girolamo Gastaldi (died ) Archbishop of Benevento

  • a cardinal for 11.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Jun 1673

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013