Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bryan Gallagher

Deceased

Bishop Emeritus of Port Pirie


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1911BornPerth
22 Dec 193423.3Ordained PriestPriest of Geraldton, Australia
13 Mar 195240.5AppointedBishop of Port Pirie, Australia
11 Jun 195240.7Ordained BishopBishop of Port Pirie, Australia
11 Aug 198068.9ResignedBishop of Port Pirie, Australia
6 Oct 198271.0DiedBishop Emeritus of Port Pirie, Australia

MicroData Summary for Bryan Gallagher:
Bishop Bryan Gallagher (born , died ) Bishop Emeritus of Port Pirie

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013