Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Remigio Gandásegui y Gorrochátegui

Deceased

Archbishop of Valladolid


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1871BornGaldácano
27 May 189423.4Ordained PriestPriest
27 Mar 190534.2AppointedPrelate of Ciudad Real, Spain
27 Mar 190534.2AppointedTitular Bishop of Dora
16 Jul 190534.5Ordained BishopTitular Bishop of Dora
28 May 191443.4AppointedBishop of Segovia, Spain
22 Apr 192049.3AppointedArchbishop of Valladolid, Spain
20 Oct 192049.8InstalledArchbishop of Valladolid, Spain
16 May 193766.4DiedArchbishop of Valladolid, Spain

MicroData Summary for Remigio Gandásegui y Gorrochátegui:
Archbishop Remigio Gandásegui y Gorrochátegui (born , died ) Archbishop of Valladolid

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 31.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013