Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maximiliano Fernández del Rincón y Soto Dávila

Deceased

Bishop of Guadix


Events

DateAgeEventTitle
21 Aug 1835BornJaén
1 Jun 189155.8AppointedBishop of Teruel (-Albarracín), Spain
23 Aug 189156.0Ordained BishopBishop of Teruel (-Albarracín), Spain
21 May 189458.8AppointedBishop of Guadix, Spain
24 Jul 190771.9DiedBishop of Guadix, Spain

MicroData Summary for Maximiliano Fernández del Rincón y Soto Dávila:
Bishop Maximiliano Fernández del Rincón y Soto Dávila (born , died ) Bishop of Guadix

  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 294, and Page 543

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013