Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Franzoni

Deceased

Bishop Emeritus of Camerino

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1612BornGenoa
29 Apr 165845.4Elevated to CardinalIn Pectore
5 Apr 166047.3Elevated to Cardinal
19 Apr 166047.4InstalledCardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro
7 Jun 166653.5AppointedBishop of Camerino, Italy
15 Jun 166653.5Ordained BishopBishop of Camerino, Italy
14 Jan 166956.1AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
14 May 167057.4AppointedCardinal-Priest of San Pancrazio
27 Feb 167360.2AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli
30 Apr 168572.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
10 Nov 168774.9AppointedCardinal-Bishop of Frascati
28 Sep 169380.8ResignedBishop of Camerino, Italy
28 Sep 169380.8AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
19 Dec 169785.0DiedBishop Emeritus of Camerino, Italy

MicroData Summary for Giacomo Franzoni:
Giacomo Cardinal Franzoni (born , died ) Bishop Emeritus of Camerino

  • a bishop for 31.5 years
  • a cardinal for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 29 Apr 1658
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 131

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014