Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Béchara Richard Chémali

Deceased

Archbishop of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1877BornSuhaileh
23 May 190023.2Ordained PriestPriest of Damas (Maronite), Syria
9 May 192043.2AppointedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
23 May 192043.2Ordained BishopArchbishop of Damas (Maronite), Syria
24 Dec 192750.8DiedArchbishop of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Béchara Richard Chémali:
Archbishop Béchara Richard Chémali (born , died ) Archbishop of Damas

  • a priest for 27.6 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013