Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan Fernández y Sotomayor Picón

Deceased

Bishop of Cartagena


Events

DateEventTitle
29 Apr 1831AppointedVicar Apostolic of Cartagena, Colombia
29 Apr 1831AppointedTitular Bishop of Leuce
1 Nov 1831Ordained BishopTitular Bishop of Leuce
19 Dec 1834AppointedBishop of Cartagena, Colombia
29 Mar 1849DiedBishop of Cartagena, Colombia

MicroData Summary for Juan Fernández y Sotomayor Picón:
Bishop Juan Fernández y Sotomayor Picón (died ) Bishop of Cartagena

  • a bishop for 17.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 136, and Page 237

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013