Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antônio José dos Santos, C.M. †

Deceased

Bishop of Assis, Sao Paulo


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1872BornCachoeira do Campo
9 Jun 190027.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
13 Dec 191846.1AppointedAuxiliary Bishop of Diamantina, Minas Gerais, Brazil
13 Dec 191846.1AppointedTitular Bishop of Croae
19 Oct 191946.9Ordained BishopTitular Bishop of Croae
22 Nov 192957.0AppointedBishop of Assis, Sao Paulo, Brazil
1 Feb 195683.2DiedBishop of Assis, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for Antônio José dos Santos:
Archbishop Antônio José dos Santos C.M. (born , died ) Bishop of Assis

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 36.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013