Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Hormisdas Etienne Djibri

Deceased

Archbishop of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
8 Jan 1872BornMossul
4 Jun 189321.4Ordained PriestPriest
18 Aug 190230.6AppointedAuxiliary Bishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
18 Aug 190230.6AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
30 Nov 190230.9Ordained BishopTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
26 Jul 191745.5SelectedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
31 Jul 191745.6ConfirmedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
18 Jul 195381.5DiedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Hormisdas Etienne Djibri:
Archbishop Hormisdas Etienne Djibri (born , died ) Archbishop of Kerkūk

  • a priest for 60.1 years
  • a bishop for 50.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,359
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 416
  • b/c23: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014