Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean Kurio

Deceased

Bishop of Amadiyah (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1875BornAlquosh
9 Sep 190025.4Ordained PriestPriest
24 Nov 194166.6AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
1 Feb 194266.8Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
24 Apr 194671.0DiedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Jean Kurio:
Bishop Jean Kurio (born , died ) Bishop of Amadiyah

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 4.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,370
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013