Catholic-Hierarchy DC

Archbishop RaphaŽl Rabban

Deceased

Archbishop of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
6 Feb 1910BornMossul
23 Dec 193323.9Ordained PriestPriest
22 Feb 194737.0AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
4 May 194737.2Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
28 Jun 195747.4AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
15 Nov 196757.8DiedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for RaphaŽl Rabban:
Archbishop RaphaŽl Rabban (born , died ) Archbishop of Kerkūk

  • a priest for 33.9 years
  • a bishop for 20.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,373
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1947, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014