Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Cheikho

Deceased

Archbishop Emeritus of Sehna (Chaldean)

Titular Archbishop of Rew-Ardashir dei Caldei


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1894BornMardin
24 Dec 192329.7Ordained PriestPriest
22 May 194450.1AppointedArchbishop of Sehna (Chaldean), Iran
11 Jun 194450.2Ordained BishopArchbishop of Sehna (Chaldean), Iran
7 Mar 197075.9RetiredArchbishop of Sehna (Chaldean), Iran
7 Mar 197075.9AppointedTitular Archbishop of Amida
22 Aug 197076.4AppointedTitular Archbishop of Rew-Ardashir dei Caldei
20 Dec 197985.7DiedArchbishop Emeritus of Sehna (Chaldean), Iran

MicroData Summary for Joseph Cheikho:
Archbishop Joseph Cheikho (born , died ) Archbishop Emeritus of Sehna

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,371
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013