Catholic-Hierarchy DC

Bishop Étienne Katcho

Deceased

Auxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

Titular Bishop of Arsamosata


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1883Born
25 May 190724.2Ordained PriestPriest
22 Feb 194763.9AppointedAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
22 Feb 194763.9AppointedTitular Bishop of Arsamosata
4 May 194764.1Ordained BishopTitular Bishop of Arsamosata
28 Jun 195370.3DiedAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Étienne Katcho
Bishop Étienne Katcho (born , died ) Auxiliary Bishop of Babylon {Babilonia}

EventPlace
Birth PlaceAlquosh
Ordained BishopMossul, Archeparchy of Mossul (Syrian)

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,374
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1947, Number 39
  • fn: JI, 1 Apr 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast