Catholic-Hierarchy DC

Bishop Souleyman Kutchouk Ousta

Deceased

Auxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)

Titular Bishop of Comana Armeniae


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1885BornAmida
4 May 190823.0Ordained PriestPriest
15 Oct 193853.5AppointedAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
15 Oct 193853.5AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
8 Sep 193954.4Ordained BishopTitular Bishop of Comana Armeniae
4 Dec 193954.6DiedAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Souleyman Kutchouk Ousta:
Bishop Souleyman Kutchouk Ousta (born , died ) Auxiliary Bishop of Babylon {Babilonia}

  • a priest for 31.5 years
  • a bishop for .2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,368
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015