Catholic-Hierarchy DC

Bishop 聲gel Diego y Carbajal, O.S.A. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Changteh [Changde], China

Titular Bishop of Caloe


Events

DateAgeEventTitle
23 Aug 1867Born
2 Jul 188618.8ProfessedMember of Order of St. Augustine
18 Oct 189124.1Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
13 Mar 191749.5AppointedVicar Apostolic of Northern Hunan {Hu-Nan Settentrionale}, China
22 Mar 191749.5AppointedTitular Bishop of Caloe
23 Jun 191749.8Ordained BishopTitular Bishop of Caloe
16 Nov 193871.2RetiredVicar Apostolic of Changteh [Changde], China
28 Jun 194072.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Changteh [Changde], China

MicroData Summary for 聲gel Diego y Carbajal
Bishop 聲gel Diego y Carbajal O.S.A. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Changteh [Changde]

EventPlace
Birth PlaceNava, Diocese of Oviedo, Spain
Ordained BishopFoochow
Death PlaceChangteh, Vicariate Apostolic of Changteh [Changde]

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Number 17,595
  • b/c2+: Les Ordinations 夗iscopales, Year 1917, Number 33
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 104
  • b: Bishops-In-China.com, 31 Dec 2019
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 33, Number 1,978

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast