Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hendrick Joseph Cornelius Maria de Cocq, SS.CC. †

Deceased

Bishop Emeritus of Rarotonga, Cook Islands


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1906BornTilburg
22 Jul 193125.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
10 Feb 196457.8AppointedVicar Apostolic of Cook Islands, Pacific (Oceania)
10 Feb 196457.8AppointedTitular Bishop of Aquae in Byzacena
28 Jun 196458.1Ordained BishopTitular Bishop of Aquae in Byzacena
21 Jun 196660.1AppointedBishop of Rarotonga, Cook Islands, Pacific (Oceania)
28 Apr 197165.0ResignedBishop of Rarotonga, Cook Islands, Pacific (Oceania)
22 Jan 199891.7DiedBishop Emeritus of Rarotonga, Cook Islands, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Hendrick Joseph Cornelius Maria de Cocq:
Bishop Hendrick Joseph Cornelius Maria de Cocq SS.CC. (born , died ) Bishop Emeritus of Rarotonga

  • a priest for 66.5 years
  • a bishop for 33.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013