Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Joaquim Da Silva

Deceased

Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto


Events

DateAgeEventTitle
18 Dec 1744BornPaparia, Portugal
18 Feb 176924.2Ordained PriestPriest
17 Jun 179348.5AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
18 May 180863.4DiedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto

MicroData Summary for Manuel Joaquim Da Silva:
Archbishop Manuel Joaquim Da Silva (born , died ) Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto

  • a priest for 39.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 21 Sep 2013