Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Patrick Collins, M.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Pando

Titular Bishop of Sufetula


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1915BornSan Francisco, CA, USA
21 Jun 194227.4Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
15 Nov 196045.8AppointedVicar Apostolic of Pando, Bolivia
15 Nov 196045.8AppointedTitular Bishop of Sufetula
7 Mar 196146.2Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
Nov 196853.8ResignedVicar Apostolic of Pando, Bolivia
7 Dec 197358.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Pando, Bolivia

MicroData Summary for Thomas Patrick Collins:
Bishop Thomas Patrick Collins M.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Pando

  • a priest for 31.5 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013