Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicola Cicero (Ciceri), C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kianfu

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1854BornBrusciano, Italy
5 May 187419.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
15 Jun 187824.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
3 Jul 190753.1AppointedVicar Apostolic of Southern Kiangsi {Kiam-Si Meridionale}, China
3 Jul 190753.1AppointedTitular Bishop of Dausara
16 Feb 190853.7Ordained BishopTitular Bishop of Dausara
15 Oct 193177.4RetiredVicar Apostolic of Kianfu, China
28 Oct 193278.4DiedVicar Apostolic Emeritus of Kianfu, China

MicroData Summary for Nicola Cicero (Ciceri):
Bishop Nicola Cicero (Ciceri) C.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kianfu

  • a priest for 54.4 years
  • a bishop for 24.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013