Catholic-Hierarchy DC

Bishop Julian Cáceres Negrón

Deceased

Auxiliary Bishop of Lima

Titular Bishop of Tremithus


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1826BornArequipa
24 Feb 185024.1Ordained DeaconDeacon
3 Mar 185024.1Ordained PriestPriest
25 Oct 189266.7SelectedBishop of Ayacucho o Huamanga (Guamanga), Peru
19 Jan 189367.0ConfirmedBishop of Ayacucho o Huamanga (Guamanga), Peru
29 Jun 189367.4Ordained BishopBishop of Ayacucho o Huamanga (Guamanga), Peru
21 Feb 1900³74.1ResignedBishop of Ayacucho o Huamanga (Guamanga), Peru
15 Apr 190175.2AppointedAuxiliary Bishop of Lima, Peru
15 Apr 190175.2AppointedTitular Bishop of Tremithus
26 Mar 190478.2DiedAuxiliary Bishop of Lima, Peru

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Julian Cáceres Negrón:
Bishop Julian Cáceres Negrón (born , died ) Auxiliary Bishop of Lima

  • a priest for 54.1 years
  • a bishop for 10.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LB, 6 Feb 2013
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 310, and Page 563

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 7 Sep 2014