Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Brustia

Deceased

Bishop of Mondovi


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1907BornBarengo
29 Jun 193224.6Ordained PriestPriest of Novara, Italy
14 Mar 195749.3AppointedBishop of Andria, Italy
5 May 195749.5Ordained BishopBishop of Andria, Italy
29 Mar 196961.4ResignedBishop of Andria, Italy
29 Mar 196961.4AppointedTitular Bishop of Sinna
15 Jan 197062.2AppointedBishop of Mondovi, Italy
17 Jun 197567.6DiedBishop of Mondovi, Italy

MicroData Summary for Francesco Brustia:
Bishop Francesco Brustia (born , died ) Bishop of Mondovi

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013