Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Piero Biggio

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Denmark

Titular Archbishop of Otriculum


Events

DateAgeEventTitle
29 Jun 1937BornCalasetta, Italy
5 Aug 196225.1Ordained PriestPriest
10 Dec 198851.4AppointedTitular Archbishop of Otriculum
10 Dec 198851.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Bangladesh
25 Feb 198951.7Ordained BishopTitular Archbishop of Otriculum
23 Apr 199254.8AppointedApostolic Nuncio to Chile
27 Feb 199961.7AppointedApostolic Nuncio to Denmark
27 Feb 199961.7AppointedApostolic Nuncio to Iceland
27 Feb 199961.7AppointedApostolic Nuncio to Finland
27 Feb 199961.7AppointedApostolic Nuncio to Norway
27 Feb 199961.7AppointedApostolic Nuncio to Sweden
16 Oct 200467.3ResignedApostolic Nuncio to Denmark
16 Oct 200467.3ResignedApostolic Nuncio to Iceland
16 Oct 200467.3ResignedApostolic Nuncio to Finland
16 Oct 200467.3ResignedApostolic Nuncio to Norway
16 Oct 200467.3ResignedApostolic Nuncio to Sweden
18 Apr 200769.8DiedApostolic Nuncio Emeritus to Denmark

MicroData Summary for Piero Biggio:
Archbishop Piero Biggio (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Denmark

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 115, Number 10,244
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013