Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvatore Ballo Guercio

Deceased

Bishop Emeritus of Mazara del Vallo, Italy

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1880Born
2 Apr 190322.5Ordained PriestPriest of Palermo, Italy
8 Mar 192039.4AppointedPrelate of Santa Lucia del Mela, Italy
8 Mar 192039.4AppointedTitular Bishop of Oëa
11 Apr 192039.5Ordained BishopTitular Bishop of Oëa
1921²40.2AppointedApostolic Administrator of Lipari, Italy
1926²45.2AppointedApostolic Administrator of Acireale, Italy
1927²46.2CeasedApostolic Administrator of Acireale, Italy
1928²47.2CeasedApostolic Administrator of Lipari, Italy
18 Sep 193352.9AppointedBishop of Mazara del Vallo, Italy
8 Aug 194968.8ResignedBishop of Mazara del Vallo, Italy
8 Aug 194968.8AppointedTitular Bishop of Dioclea
12 Aug 196786.8DiedBishop Emeritus of Mazara del Vallo, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Salvatore Ballo Guercio
Bishop Salvatore Ballo Guercio (born , died ) Bishop Emeritus of Mazara del Vallo

EventPlace
Birth PlacePalermo

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 47.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast