Catholic-Hierarchy DC

Bishop Leandro Bautista Astelarra

Deceased

Bishop of Bahía Blanca


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1883BornCampana
1 Nov 190824.9Ordained PriestPriest
13 Sep 193450.8AppointedBishop of Bahía Blanca, Argentina
3 Mar 193551.2Ordained BishopBishop of Bahía Blanca, Argentina
23 Mar 193551.3InstalledBishop of Bahía Blanca, Argentina
24 Aug 194359.7DiedBishop of Bahía Blanca, Argentina

MicroData Summary for Leandro Bautista Astelarra:
Bishop Leandro Bautista Astelarra (born , died ) Bishop of Bahía Blanca

  • a priest for 34.8 years
  • a bishop for 8.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013