Catholic-Hierarchy DC

Antonio Benedetto Cardinal Antonucci

Deceased

Bishop of Ancona e Numana

Cardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti


Events

DateAgeEventTitle
17 Sep 1798³BornSubiaco
22 Sep 182123.0Ordained PriestPriest
17 Dec 184042.3AppointedBishop of Montefeltro, Italy
18 Jul 184142.8Ordained BishopBishop of Montefeltro, Italy
22 Jul 184243.8AppointedBishop of Ferentino, Italy
25 Jul 184445.9AppointedTitular Archbishop of Tarsus
13 Sep 184446.0AppointedApostolic Nuncio to Other
5 Sep 185153.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Ancona e Numana, Italy
15 Mar 185859.5Elevated to Cardinal
18 Mar 185859.5AppointedCardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti
29 Jan 187980.4DiedBishop of Ancona e Numana, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Benedetto Antonucci:
Cardinal Antonio Benedetto Antonucci (born , died ) Bishop of Ancona e Numana

  • a priest for 57.4 years
  • a bishop for 37.5 years
  • a cardinal for 20.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 99, and Page 53
  • ob/c2+: CB, 8 Apr 2012
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 193

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013