Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Anselmo, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Dinajpur

Titular Bishop of Hadrianopolis in Honoriade


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1880BornArenzano, Italy
21 Sep 190726.9Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
7 Feb 192948.3AppointedBishop of Dinajpur, Bangladesh
1 Apr 192948.4Ordained BishopBishop of Dinajpur, Bangladesh
16 Oct 194767.0ResignedBishop of Dinajpur, Bangladesh
16 Oct 194767.0AppointedTitular Bishop of Hadrianopolis in Honoriade
19 Feb 195372.3DiedBishop Emeritus of Dinajpur, Bangladesh

MicroData Summary for Giovanni Battista Anselmo:
Bishop Giovanni Battista Anselmo P.I.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Dinajpur

  • a priest for 45.4 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013