Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Eduardo Alvarez Ramírez, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Miguel


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1922BornBerlin
4 Nov 194523.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
7 Oct 196543.5AppointedAuxiliary Bishop of San Salvador, El Salvador
7 Oct 196543.5AppointedTitular Bishop of Tabunia
25 Jan 196643.8Ordained BishopTitular Bishop of Tabunia
4 Nov 196846.6AppointedBishop of El Salvador, Military
9 Dec 196947.7AppointedBishop of San Miguel, El Salvador
7 Mar 198764.9ResignedBishop of El Salvador, Military
10 Apr 199775.0RetiredBishop of San Miguel, El Salvador
10 Oct 200078.5DiedBishop Emeritus of San Miguel, El Salvador

MicroData Summary for José Eduardo Alvarez Ramírez
Bishop José Eduardo Alvarez Ramírez C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of San Miguel

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 23 Oct 2016