Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ernesto Alvarez Alvarez, S.D.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cuenca


Events

DateAgeEventTitle
2 May 1925BornRiobamba
29 Jun 195328.1Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
1 Dec 196742.5AppointedAuxiliary Bishop of Guayaquil, Ecuador
1 Dec 196742.5AppointedTitular Bishop of Megalopolis in Proconsulari
14 Jan 196842.6Ordained BishopTitular Bishop of Megalopolis in Proconsulari
1 May 197044.9AppointedCoadjutor Archbishop of Cuenca, Ecuador
1 May 197044.9AppointedTitular Archbishop of Clypia
21 Apr 197145.9SucceededArchbishop of Cuenca, Ecuador
21 Jul 198055.2ResignedArchbishop of Cuenca, Ecuador
21 Jul 198055.2AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Guayaquil, Ecuador
31 Oct 198459.4ResignedAuxiliary Bishop of Guayaquil, Ecuador
13 Feb 199165.7DiedArchbishop Emeritus of Cuenca, Ecuador

MicroData Summary for Ernesto Alvarez Alvarez:
Archbishop Ernesto Alvarez Alvarez S.D.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cuenca

  • a priest for 37.6 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015