Catholic-Hierarchy DC

Greek Catholic Church

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
30 Jan 197562.9DiedHyakinthos GadApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
28 Jun 197537.8AppointedAnárghyros PrintesisApostolic Exarch of Greece (Greek)Apostolic Exarch Emeritus
37.8AppointedAnárghyros PrintesisTitular Bishop of GratianopolisApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
6 Aug 197537.9Ordained BishopAnárghyros PrintesisTitular Bishop of GratianopolisApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
197660.4CeasedDomenico Caloyera, O.P. †Apostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), TurkeyArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey
26 Apr 197720.6ProfessedManuel Nin, O.S.B.Member of Order of Saint BenedictApostolic Exarch of Greece (Greek)
2 Aug 197724.9ProfessedRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Member of Order of Friars MinorVicar Apostolic of Istanbul, Turkey
29 Jun 197825.8Ordained PriestRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Priest of Order of Friars MinorVicar Apostolic of Istanbul, Turkey
7 Dec 197863.3AppointedDomenico Caloyera, O.P. †Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
10 Feb 197963.5Ordained BishopDomenico Caloyera, O.P. †Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
18 Oct 198024.1Solemn VowsManuel Nin, O.S.B.Member of Order of Saint BenedictApostolic Exarch of Greece (Greek)
22 Jan 198367.5ResignedDomenico Caloyera, O.P. †Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
9 Jul 199252.1AppointedLouis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul, TurkeyVicar Apostolic Emeritus
52.1AppointedLouis Pelâtre, A.A.Titular Bishop of SasimaVicar Apostolic Emeritus of Istanbul, Turkey
13 Sep 199252.3Ordained BishopLouis Pelâtre, A.A.Titular Bishop of SasimaVicar Apostolic Emeritus of Istanbul, Turkey
22 Nov 199741.2Ordained DeaconManuel Nin, O.S.B.Deacon of Order of Saint BenedictApostolic Exarch of Greece (Greek)
18 Apr 199841.6Ordained PriestManuel Nin, O.S.B.Priest of Order of Saint BenedictApostolic Exarch of Greece (Greek)
199958.6AppointedLouis Pelâtre, A.A.Apostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), TurkeyVicar Apostolic Emeritus of Istanbul, Turkey
7 Aug 200792.0DiedDomenico Caloyera, O.P. †Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey
23 Apr 200870.6RetiredAnárghyros PrintesisApostolic Exarch of Greece (Greek)Apostolic Exarch Emeritus
68.8AppointedDimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)Apostolic Exarch Emeritus
68.8AppointedDimitrios SalachasTitular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
24 May 200868.9Ordained BishopDimitrios SalachasTitular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
18 Mar 201274.5DiedAnárghyros PrintesisApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
14 May 201272.9AppointedDimitrios SalachasTitular Bishop of GratianopolisApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
7 Nov 201572.8AppointedLorenzo Piretto, O.P.Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
19 Dec 201573.0Ordained BishopLorenzo Piretto, O.P.Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
2 Feb 201659.4AppointedManuel Nin, O.S.B.Apostolic Exarch of Greece (Greek)
59.4AppointedManuel Nin, O.S.B.Titular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch of Greece (Greek)
76.6RetiredDimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)Apostolic Exarch Emeritus
15 Apr 201659.6Ordained BishopManuel Nin, O.S.B.Titular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch of Greece (Greek)
16 Apr 201675.9RetiredLouis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul, TurkeyVicar Apostolic Emeritus
75.9RetiredLouis Pelâtre, A.A.Apostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), TurkeyVicar Apostolic Emeritus of Istanbul, Turkey
63.6AppointedRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Vicar Apostolic of Istanbul, Turkey
63.6AppointedRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Titular Bishop of TubernucaVicar Apostolic of Istanbul, Turkey
63.6AppointedRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Apostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), TurkeyVicar Apostolic of Istanbul, Turkey
29 May 201659.7InstalledManuel Nin, O.S.B.Apostolic Exarch of Greece (Greek)
11 Jun 201663.7Ordained BishopRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Titular Bishop of TubernucaVicar Apostolic of Istanbul, Turkey
8 Dec 202077.9RetiredLorenzo Piretto, O.P.Archbishop of Izmir (Smirne), TurkeyArchbishop Emeritus
22 Dec 202068.3DiedRubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M. †Vicar Apostolic of Istanbul, Turkey
24 Dec 202078.0AppointedLorenzo Piretto, O.P.Apostolic Administrator of Istanbul, TurkeyArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey
78.0AppointedLorenzo Piretto, O.P.Apostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), TurkeyArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 7 Apr 2021

Quantcast