Catholic-Hierarchy DC

Coptic Catholic Church

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
9 Sep 1977 Antonios Cardinal NaguibPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria}, Egypt
29 Aug 1986 Bishop Youhanna GoltaCurial Bishop Emeritus of Alexandria {Alessandria}, Egypt
3 Jun 1990 Bishop Kyrillos Kamal William SamaanBishop of Assiut {Lycopolis}, Egypt
22 Jul 1994 Bishop Makarios TewfikBishop Emeritus of Ismayliah, Egypt
15 Nov 2002 Patriarch Ibrahim Isaac Sedrak (Sidrak)Patriarch of Alexandria {Alessandria}, Egypt
13 Feb 2003 Bishop Antonios Aziz MinaBishop Emeritus of Guizeh, Egypt
13 Nov 2003 Bishop Youssef Aboul El KherBishop Emeritus of Sohag, Egypt
13 Oct 2006 Bishop Kamal Fahim Awad (Boutros) HannaBishop Emeritus of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh}, Egypt
10 Jun 2016 Bishop Emmanuel (Khaled Ayad) BishayBishop of Luqsor {Tebe}, Egypt
25 May 2018 Bishop Toma Adly ZakiBishop of Guizeh, Egypt
3 Aug 2019 Bishop Basilios Fawzy Al-DabeBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh}, Egypt
31 Aug 2019 Bishop Hani Nassif Wasef Bakhoum KiroulosCurial Bishop of Alexandria {Alessandria}, Egypt
5 Sep 2019 Bishop Daniel Lotfy KhellaBishop of Ismayliah, Egypt
27 Feb 2020 Bishop Beshara (Bechara) Goda (Guida Matarana), O.F.M.Bishop of Abu Qurqas, Egypt
23 Jan 2021 Bishop Thomas Halim HabibBishop of Sohag, Egypt

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 7 Apr 2021

Quantcast