Catholic-Hierarchy DC

Paraguay

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
30 Oct 1935 Bishop Claudio Silvero Acosta, S.C.I. di Béth.Auxiliary Bishop Emeritus of Encarnación
28 Jul 1936 Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth.Bishop Emeritus of Encarnación
20 Sep 1939 Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R.Archbishop Emeritus of Asunción
22 Oct 1939 Bishop Mario Melanio Medina SalinasBishop Emeritus of San Juan Bautista de las Misiones
29 Sep 1940 Lorenzo Cardinal BaldisseriSecretary General Emeritus of the Synod of Bishops, Roman Curia
25 Nov 1940 Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, P. SchönstattBishop Emeritus of Caacupé
3 Oct 1941 Bishop Cándido Cárdenas VillalbaBishop Emeritus of Benjamín Aceval
18 Nov 1941 Bishop Lucio Alfert, O.M.I.Vicar Apostolic of Pilcomayo
25 Feb 1942 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio Emeritus to Turkey
3 Dec 1942 Bishop Francisco Javier Del Valle ParedesBishop Emeritus of Campo Mourão, Parana, Brazil
15 Oct 1944 Archbishop Orlando AntoniniApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
19 Nov 1944 Archbishop Edmundo Ponziano Valenzuela Mellid, S.D.B.Archbishop of Asunción
Youngest
10 Feb 1973 Bishop Amancio Francisco Benítez CandiaBishop of Benjamín Aceval
18 Jun 1971 Bishop Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B.Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo
4 Sep 1965 Bishop Miguel Ángel Cabello AlmadaBishop of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay
26 May 1965 Bishop Francisco Javier Pistilli Scorzara, P. SchönstattBishop of Encarnación
9 Sep 1963 Bishop Pedro Collar NogueraBishop of San Juan Bautista de las Misiones
19 May 1961 Bishop Celestino Ocampo GaonaBishop of Carapeguá
5 Aug 1960 Bishop Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp.Bishop of San Pedro
13 Dec 1954 Bishop Ricardo Jorge Valenzuela RiosBishop of Caacupé
8 Jul 1951 Bishop Adalberto Martínez FloresBishop of Villarrica del Espíritu Santo
24 Jun 1951 Bishop Juan Bautista Gavilán VelásquezBishop of Coronel Oviedo
30 May 1951 Mister Fernando Armindo Lugo Méndez, S.V.D.
26 Sep 1950 Bishop Joaquín Hermes Robledo RomeroBishop of San Lorenzo

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast