Catholic-Hierarchy DC

Italy

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
3 Feb 1946 Archbishop Giuseppe CasaleArchbishop Emeritus of Foggia-Bovino
7 Apr 1946 Archbishop Bruno ForestiBishop Emeritus of Brescia
4 Aug 1946 Bishop Luigi BettazziBishop Emeritus of Ivrea
29 Jun 1947 Bishop Augusto LauroBishop Emeritus of San Marco Argentano-Scalea
27 Jul 1947 Archbishop Settimio TodiscoArchbishop Emeritus of Brindisi-Ostuni
22 May 1948 Archbishop Gaetano BonicelliArchbishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino
12 Mar 1949 Jozef Cardinal TomkoPresident Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses, Roman Curia
2 Apr 1949 Bishop Emanuele CatarinicchiaBishop Emeritus of Mazara del Vallo
16 Jun 1949 Archbishop Antonio CantisaniArchbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace
26 Jun 1949 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
6 Jan 1950 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
29 Jun 1950 Archbishop Edoardo RovidaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
Most Junior
25 Sep 2004 Father Andrea RipaUnder Secretary of the Congregation for the Clergy, Roman Curia
4 Sep 2004 Father Christian Carlassare, M.C.C.I.Bishop-Elect of Rumbek, South Sudan
11 May 2003 Bishop Arjan Dodaj, F.D.C.Auxiliary Bishop of Tiranė-Durrės, Albania
8 Jun 2002 Father Flavio PaceUnder Secretary of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
8 Jun 2002 Father Giampio Luigi DevasiniBishop-Elect of Chiavari
26 May 2001 Bishop Giorgio Marengo, I.M.C.Prefect of Ulaanbaatar, Mongolia
16 Dec 2000 Father Marco GanciPermanent Observer to Council of Europe
11 Oct 2000 Father Giuseppe MazzafaroBishop-Elect of Cerreto Sannita-Telese-Sant’Agata de’ Goti
30 Sep 2000 Father Giordano Rota, O.S.B.Apostolic Administrator Emeritus of Santissima Trinitą di Cava de’ Tirreni
29 Jun 2000 Bishop Benoni AmbăruşAuxiliary Bishop of Roma {Rome}
29 Apr 2000 Abbot Riccardo Luca Guariglia, O.S.B.Abbot of Montevergine
8 Jan 2000 Mauro Maria Cardinal Gambetti, O.F.M. Conv.President of the Fabric of St. Peter, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 14 May 2021

Quantcast