Catholic-Hierarchy DC

Italy

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
unknown Father Francesco AiroldiApostolic Administrator of Monze, Zambia
6 May 1923 Archbishop Bruno ForestiBishop Emeritus of Brescia
28 Sep 1923 Archbishop Giuseppe CasaleArchbishop Emeritus of Foggia-Bovino
26 Nov 1923 Bishop Luigi BettazziBishop Emeritus of Ivrea
29 Nov 1923 Bishop Augusto LauroBishop Emeritus of San Marco Argentano-Scalea
11 Mar 1924 Jozef Cardinal TomkoPresident Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses, Roman Curia
10 May 1924 Archbishop Settimio TodiscoArchbishop Emeritus of Brindisi-Ostuni
13 Dec 1924 Archbishop Gaetano BonicelliArchbishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino
23 Feb 1926 Luigi Cardinal de MagistrisPro-Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
12 Jul 1926 Bishop Emanuele CatarinicchiaBishop Emeritus of Mazara del Vallo
14 Aug 1926 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
2 Nov 1926 Archbishop Antonio CantisaniArchbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace
Youngest
1 Oct 1977 Father Christian Carlassare, M.C.C.I.Bishop-Elect of Rumbek, South Sudan
29 Jul 1977 Father Flavio PaceUnder Secretary of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
21 Jan 1977 Bishop Arjan Dodaj, F.D.C.Auxiliary Bishop of Tiranė-Durrės, Albania
16 May 1976 Father Marco GanciPermanent Observer to Council of Europe
14 Nov 1974 Sister Alessandra Smerilli, F.M.A.Under Secretary of the Dicastery for Promoting Integral Human Development, Roman Curia
22 Sep 1974 Bishop Benoni AmbăruşAuxiliary Bishop of Roma {Rome}
7 Jun 1974 Bishop Giorgio Marengo, I.M.C.Prefect of Ulaanbaatar, Mongolia
5 Jan 1972 Father Andrea RipaUnder Secretary of the Congregation for the Clergy, Roman Curia
1 Sep 1971 Bishop Giorgio Barbetta ManzocchiAuxiliary Bishop of Huarķ, Peru
16 Jul 1970 Archbishop Paolo RudelliApostolic Nuncio to Zimbabwe
5 Apr 1970 Father Giordano Rota, O.S.B.Apostolic Administrator Emeritus of Santissima Trinitą di Cava de’ Tirreni
9 Aug 1969 Father Jaime Cesar Ortiz de Lazcano PiquerApostolic Administrator of San Felipe, Chile

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 12 May 2021

Quantcast