Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Lei Wang-kee (Li Hongji, Wang Kei-lei)

Deceased

Auxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang], China


Events

DateAgeEventTitle
29 Mar 1922Born
6 Jul 195230.2Ordained PriestPriest
3 Jul 197149.2AppointedAuxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang], China
3 Jul 197149.2AppointedTitular Bishop of Octaba
8 Sep 197149.4Ordained BishopTitular Bishop of Octaba
21 Dec 197351.7AppointedBishop of Hong Kong [Xianggang], China
23 Jul 197452.3DiedBishop of Hong Kong [Xianggang], China

MicroData Summary for Peter Lei Wang-kee (Li Hongji, Wang Kei-lei)
Bishop Peter Lei Wang-kee (Li Hongji, Wang Kei-lei) (born , died ) Auxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang]

EventPlace
Birth PlaceNam Hoi, Vicariate Apostolic of Canton [Guangzhou]
Ordained BishopImmaculate Conception, Cathedral, Hong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]
Death PlaceHong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]

  • a priest for 22.0 years
  • a bishop for 2.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 18, Number 963

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast