Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lorenzo Voltolini Esti

Archbishop Emeritus of Portoviejo, Ecuador

Priest of Order of Cistercians of the Strict Observance


Events

DateAgeEventTitle
20 May 1948 Born
15 Jun 197426.0Ordained PriestPriest of Brescia, Italy
7 Dec 199345.5AppointedAuxiliary Bishop of Portoviejo (Porto Vecchio), Ecuador
7 Dec 199345.5AppointedTitular Bishop of Bisuldino
12 Jan 199445.6Ordained BishopTitular Bishop of Bisuldino
6 Aug 200759.2AppointedArchbishop of Portoviejo, Ecuador
14 Sep 201870.3ResignedArchbishop of Portoviejo, Ecuador
Nov 2018³70.4EnteredPriest of Order of Cistercians of the Strict Observance

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Lorenzo Voltolini Esti
Archbishop Lorenzo Voltolini Esti (born ) Archbishop Emeritus of Portoviejo

EventPlace
Birth PlacePoncarale, Italy
Ordained BishopCathedral, Portoviejo, Diocese of Portoviejo (Porto Vecchio)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Portoviejo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 6 Aug 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 137, Number 12,246
  • r: Bollettino, 14 Sep 2018
  • opd/ocso: CB, 14 Sep 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast