Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Tsong Huaide (Zhong Huaide)

Deceased

Bishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan], China


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1920Born
5 Jun 194928.9Ordained PriestPriest
1983²62.5AppointedApostolic Administrator of Sanyuan [SanyŁan], China
23 Oct 198565.3AppointedBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
9 Aug 198767.1Ordained BishopBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
18 Oct 199272.3InstalledBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
2003²82.5ResignedBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
5 Jan 2021100.5DiedBishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Joseph Tsong Huaide (Zhong Huaide)
Bishop Joseph Tsong Huaide (Zhong Huaide) (born , died ) Bishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan]

EventPlace
Birth PlaceWuguanfang, Diocese of Sanyuan [SanyŁan]
Ordained BishopTongyuan

  • a priest for 71.5 years
  • a bishop for 33.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 21 Dec 2019
  • b/c2: Clandestine Episcopal Ordinations in China, Year 2018, Number 45
  • bd: CB, 1 Jan 2021
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 246, Additions/Corrections (front)
  • bd/r: CB, 23 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 23 Feb 2021

Quantcast