Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stephen Tjephe

Deceased

Bishop of Loikaw, Myanmar


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1955Born
28 Mar 198428.6Ordained PriestPriest of Loikaw, Myanmar
19 Jun 200953.8AppointedAuxiliary Bishop of Loikaw, Myanmar
19 Jun 200953.8AppointedTitular Bishop of Nova Barbara
21 Nov 200954.3Ordained BishopTitular Bishop of Nova Barbara
26 Apr 201458.7AppointedApostolic Administrator of Loikaw, Myanmar
15 Nov 201459.2AppointedBishop of Loikaw, Myanmar
11 Jan 201559.4InstalledBishop of Loikaw, Myanmar
16 Dec 202065.3DiedBishop of Loikaw, Myanmar

MicroData Summary for Stephen Tjephe
Bishop Stephen Tjephe (born , died ) Bishop of Loikaw

EventPlace
Birth PlaceDanoku
Ordained BishopGrounds of, Christ the King, Cathedral, Loikaw, Diocese of Loikaw
Death PlacePublic, Hospital, Loikaw, Diocese of Loikaw

  • a priest for 36.7 years
  • a bishop for 11.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 19 Jun 2009
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Number 16,317
  • ab: Bollettino, 26 Apr 2014
  • ab: Bollettino, 15 Nov 2014
  • i: CB, 12 Jan 2015
  • d: CB, 16 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 16 Dec 2020

Quantcast