Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Antoine Marie Teissier

Deceased

Archbishop Emeritus of Alger, Algeria


Events

DateAgeEventTitle
21 Jul 1929Born
29 Jun 195424.9Ordained DeaconDeacon of Alger, Algeria
24 Mar 195525.6Ordained PriestPriest of Alger, Algeria
30 Nov 197243.3AppointedBishop of Oran, Algeria
2 Feb 197343.5Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
20 Dec 198051.4AppointedCoadjutor Archbishop of Alger, Algeria
19 Apr 198858.7SucceededArchbishop of Alger, Algeria
24 May 200878.8RetiredArchbishop of Alger, Algeria
1 Dec 202091.3DiedArchbishop Emeritus of Alger, Algeria

MicroData Summary for Henri Antoine Marie Teissier (VIAF: 56660983)
Archbishop Henri Antoine Marie Teissier (born , died ) Archbishop Emeritus of Alger

EventPlace
Birth PlaceLyon, Archdiocese of Lyon (-Vienne), France
Ordained DeaconSt-Joseph des Carmes of Catholic Institute, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopSacred Heart, Cathedral, Alger, Archdiocese of Alger
Death PlaceÉdouard Herriot, Hospital, Lyon, Archdiocese of Lyon, France
Buried Place (Original)Notre-Dame d'Afrique, Basilica, Alger, Archdiocese of Alger

  • a priest for 65.6 years
  • a bishop for 47.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 24 May 2008
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145
  • od/c0/loc: AJ, 3 Jul 2018
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 20, Number 1,089
  • d: CB, 1 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 7 Dec 2020

Quantcast