Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Floribert Songasonga Mwitwa

Deceased

Archbishop Emeritus of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)


Events

DateAgeEventTitle
29 Aug 1937Born
14 Aug 196325.9Ordained PriestPriest of Elisabethville, Congo (Dem. Rep.)
25 Apr 197436.6AppointedBishop of Kolwezi, Congo (Dem. Rep.)
24 Aug 197436.9Ordained BishopBishop of Kolwezi, Congo (Dem. Rep.)
22 May 199860.7AppointedArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
1 Dec 201073.2ResignedArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
31 Dec 202083.3DiedArchbishop Emeritus of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Floribert Songasonga Mwitwa
Archbishop Floribert Songasonga Mwitwa (born , died ) Archbishop Emeritus of Lubumbashi

EventPlace
Birth PlaceKalasa
Ordained BishopOpen Air, Kolwezi, Diocese of Kolwezi
Death PlaceLubumbashi, Archdiocese of Lubumbashi

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 1 Dec 2010
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 115
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 25, Number 1,435
  • d: CB, 2 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 2 Jan 2021

Quantcast