Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Maria Sacconi, O.F.M. Obs. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China

Titular Bishop of Domitiopolis


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1741Born
17 Feb 175816.9ProfessedMember of Order of Observant Friars Minor
4 Sep 177837.4AppointedVicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China
4 Sep 177837.4AppointedTitular Bishop of Domitiopolis
24 Feb 178139.9Ordained BishopTitular Bishop of Domitiopolis
13 Feb 178543.8DiedVicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China

MicroData Summary for Antonio Maria Sacconi
Bishop Antonio Maria Sacconi O.F.M. Obs. (born , died ) Vicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi]

EventPlace
Birth PlaceOsimo, Italy
Ordained BishopSianfu
Death PlacePrison, Peking

  • a bishop for 3.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1781, Number 8
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 199, and Page 455
  • b: Bishops-In-China.com, 20 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Apr 2021

Quantcast