Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Irineu Roman, C.S.I.

Archbishop of Santarém, Para, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1958 Born
2 Jan 198829.3Perpetual VowsMember of Congregation of Saint Joseph
1 Jan 199031.3Ordained PriestPriest of Congregation of Saint Joseph
8 Jan 201455.4AppointedAuxiliary Bishop of Belém do Pará, Brazil
8 Jan 201455.4AppointedTitular Bishop of Sertei
19 Mar 201455.6Ordained BishopTitular Bishop of Sertei
6 Nov 201961.2AppointedArchbishop of Santarém, Para, Brazil
2 Feb 202061.4InstalledArchbishop of Santarém, Para, Brazil

MicroData Summary for Irineu Roman
Archbishop Irineu Roman C.S.I. (born ) Archbishop of Santarém

EventPlace
Birth PlaceVista Alegre do Prata, Diocese of Caxias
Ordained BishopSão José, Church, Vista Alegre do Prata, Diocese of Caxias do Sul, Rio Grande do Sul

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Santarém.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 8 Jan 2014
  • ob/c1: CB, 8 Jan 2014
  • ob/c2+: CB, 11 Mar 2014
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 217, Number 18,115
  • ab: Bollettino, 6 Nov 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast