Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Norbert Robichaud

Deceased

Archbishop Emeritus of Moncton, New Brunswick, Canada


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1905Born
1 May 193126.0Ordained PriestPriest of Chatham, New Brunswick, Canada
22 Feb 193630.8IncardinatedPriest of Moncton, New Brunswick, Canada
25 Jul 194237.3AppointedArchbishop of Moncton, New Brunswick, Canada
8 Sep 194237.4Ordained BishopArchbishop of Moncton, New Brunswick, Canada
23 Mar 197266.9ResignedArchbishop of Moncton, New Brunswick, Canada
21 Oct 197974.5DiedArchbishop Emeritus of Moncton, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Norbert Robichaud
Archbishop Norbert Robichaud (born , died ) Archbishop Emeritus of Moncton

EventPlace
Birth PlaceSaint-Charles

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 37.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1942, Number 45
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 13, Number 684, Ascendance

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast