Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Donald James Reece

Archbishop Emeritus of Kingston in Jamaica, Antilles


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1934 Born
3 Jan 197136.7Ordained PriestPriest
17 Jul 198147.2AppointedBishop of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British), Antilles
8 Oct 198147.4Ordained BishopBishop of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British), Antilles
12 Oct 200773.4AppointedCoadjutor Archbishop of Kingston in Jamaica, Antilles
12 Apr 200873.9SucceededArchbishop of Kingston in Jamaica, Antilles
15 Apr 201177.0RetiredArchbishop of Kingston in Jamaica, Antilles

MicroData Summary for Donald James Reece
Archbishop Donald James Reece (born ) Archbishop Emeritus of Kingston in Jamaica

EventPlace
Birth PlaceKingston in Jamaica
Ordained BishopSts. Joseph and Patrick, Cathedral, Saint John’s, Diocese of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Kingston in Jamaica.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 12 Oct 2007
  • s: Bollettino, 12 Apr 2008
  • r: Bollettino, 15 Apr 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 70, Number 5,596

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast